تبلیغات
مهاجراً الی الله - تعادل جدید
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 مهر 1391 توسط فرزان حدادی

بالا رفتن قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی مهمترین رویداد این روزهای کشور است. علی رغم وعده های دولت، امید چندانی به بازگشت به اوضاع سابق و افزایش دوباره ارزش پول ملی وجود ندارد ازین رو جا دارد به بررسی آثار نرخ جدید ارز بر اقتصاد ملی کشور بپردازیم.

اوضاع جدید بر ترکیب نیروی کار در اقتصاد ایران تاثیر زیادی خواهد داشت. در درجه اول کارگران خارجی عمدتاً افغانی که در ایران با پشتکار و بهره‌وری بالا به انجام کارهای رده پایین خدماتی اشتغال دارند این روزها به شدت از کاهش ارزش ریال صدمه خورده‌اند و به زودی مجبور خواهند بود به کشورشان بازگردند. اگر تعداد چند میلیونی این کارگران را در نظر داشته باشیم به این نتیجه میرسیم که در بخش زیرین بازار کار تحولی چشمگیر به سود اشتغال نیروی کار خدماتی و کارگری ایرانی به وجود خواهد آمد. ممکن است حتی به دلیل مهاجرت معکوس گسترده در کوتاه مدت بازار به قدری دچار کمبود نیروی کار بشود که افزایشی در دستمزدها نیز رخ دهد.

در بخش بالایی بازار کار اقشاری قرار دارند که دارای مهارت‌های بین المللی هستند. این افراد تحت تاثیر برهم خوردن شدید توازن میان دستمزدهای داخل و خارج از کشور ممکن است موج بزرگی از مهاجرت نیروی کار تحصیل کرده را ایجاد نمایند. این موج مهاجرت با توجه به ذخایر مالی مناسب این قشر جامعه به معنای خروج قابل توجه سرمایه از کشور نیز خواهد بود.

کاهش شدید ارزش پول ملی بر روند تشکیل سرمایه و سرمایه گذاری تولیدی اثرات زیادی خواهد داشت. از آنجا که بخش بزرگی از سرمایه لازم برای راه اندازی تولید صرف واردات ماشین آلات و مواد اولیه می‌شود، وضعیت کنونی به معنای کند شدن روند افزایش ظرفیت تولید در کشور خواهد بود. از سوی دیگر به دلیل فقیرتر شدن مردم، قدرت خرید جامعه کاهش یافته و لاجرم تولید صنایع فعلی و آینده نیز کاهش خواهد یافت. با این حال صنایعی که قادر باشند به بازارهای جهانی با صادرات دست یابند رونق و شکوفایی بسیاری را تجربه خواهند کرد. در شرایط کنونی ارز، نرخ دستمزد ایران و چین به توازن نسبی دست یافته و مواد اولیه ایرانی ارزان می‌تواند جایگزین مواد اولیه خارجی گردد. بسیاری از کالاها که تاکنون به دلیل واردات از پین و شرق آسیا صرفه تولیدی نداشت اکنون به صرفه خواهد بود و انتظار می‌رود در بلند مدت تولید و صادرات افزایش خوبی را تجربه کنند.

از دیگر آثار مهم ارز گران کاهش اسرافکاریهای وارداتی است. دورانی که بتوان نفت را فروخت و بهترین کالاهای خارجی را خرید به پایان رسیده است. اگر کالای خوب می خواهید خودتان باید آستین همت را بالا بزنید. ایران با این شوک از یک اقتصاد انگلی نفتی جدا شده و رنج تبدیل شدن به یک اقتصاد صادرات محور را به دوش خواهد کشید. امید که در این مسیر موفق باشد.درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ