تبلیغات
مهاجراً الی الله - مسئولیت محلی
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1391 توسط فرزان حدادی

محله‌های مدرن شهر با یک خصیصه شناخته می‌شوند: عدم وجود جامعه محلی. به این معنی که افراد عموماً دخالتی در امور محل زندگی خود ندارند نه همسایگان خود را می‌شناسند نه در فعالیت‌های مشترک محل مشارکت دارند و نه اصولاً برای خود چنین حقی قایلند. برعکس در محلات قدیمی افراد دایماً در محل حضور دارند. بچه‌های محلات قدیمی در کوچه مشغول بازی هستند در حالی که بچه‌های محلات مدرن در خانه‌ها محبوس هستند. جوان‌ها در حلقه‌های دوستی محلی عضویت دارند، مردم بخش قابل توجهی از وقت خود را با همسایه‌ها پای پله‌ها و توی کوچه صرف می‌کنند. رسیدگی به مشکلات محله نیز یکی از مشغولیت‌های افراد است.

در روایات اسلامی رسیدگی داوطلبانه به مشکلات محله بسیار توصیه شده است تا جایی که ثواب‌های بزرگی برای کسی در نظر گرفته شده است که درختی را قطع کند که مانع عبور و مرور مردم است. اما در جامعه امروز این وظایف به طور کامل به شهرداری‌ها واگذار شده است و این رویکردی است که لزوماً پاسخگو نیست. سازمان‌های دولتی به شدت از کمبود اطلاعات در مورد مشکلات واقعی جامعه مورد خدمت خود رنج می‌برند و تازه وقتی از اطلاعات کافی برخوردار باشند دچار مشکل کمبود بودجه هستند و تازه زمانی که بودجه مناسب هم در اختیار آنها باشد اغلب فاقد انگیزه و راهبرد درست جهت حل مشکلات هستند.

این در حالی است که در اسلام بر مسئولیت خود افراد جهت حل مشکلات تاکید شده است. خداوند در قرآن همواره با شدیدترین تعابیر از مسلمانان خواسته است که مسئولیت اصلاح جامعه خود را بر عهده بگیرند حتی اگر این مسئولیت بسیار سنگین باشد و در مقابل وعده پاداش بزرگ اخروی به عمل کنندگان داده است. رویکرد اسلام بسیار شبیه آن چیزی است که رویکرد انقلابی نامیده می‌شود. هیچ کس نمی‌تواند از مسئولیت اقدام برای رفع فقر در جامعه خودداری کند. هیچ کس نمی‌تواند از زیر بار امر به معروف و نهی از منکر شانه خالی کند و همچنین جهاد، حتی اگر هیچ نهاد و سازمانی و حتی حکومتی برای این امور وجود نداشته باشد. بنابراین مسلمان باید اهل عمل باشد و اهل مجاهده. کنار نشستن و واگذار کردن مسئولیت به عذاب الهی ختم خواهد شد و به فساد جامعه. اینجاست که گفته می‌شود کسی که از حال همسایه‌اش (تا 40 خانه) خبر نداشته باشد مورد اعتراض جدی خداوند قرار خواهد گرفت. درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ