تبلیغات
مهاجراً الی الله - آرایش جدید
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 تیر 1391 توسط فرزان حدادی

منطقه و جهان کم‌کم آرایش جدیدی از قدرت‌ها را به خود می‌بیند. دلیل آن عمدتاً سه عامل است. اول نزول تاریخی غرب و آمریکا، دوم صعود تدریجی مقاومت اسلامی در خاورمیانه، و سوم قدرت گرفتن روسیه و چین. بازتاب آرایش جدید را می‌توان در سوریه مشاهده کرد، جایی که غرب پس از تلاش‌های این بار بی‌نتیجه برای گرفتن قطعنامه توسل به زور از شورای امنیت اقدامات نظامی خود را آغاز کرده است و از طرفی بلوک مقاومت متشکل از مقاومت اسلامی، روسیه و چین به آشکارترین وجهی که ظرف نیم قرن گذشته پس از جنگ کره سابقه نداشته است در مقابل این اقدام نظامی قرار گرفته‌اند.

جهان سکوت و تسلیم جای خود را به استفاده از پاره‌های قدرت موجود در میان ملت‌ها برای نبرد داده است و این نبرد نه لزوماً نظامی که فراتر از آن، یک نبرد همه جانبه است. در شرایطی که غرب تضعیف شده است متحدین سابق و فریب‌خورده‌های جدید آن نقش مهم‌تری در آرایش نیروها گرفته‌اند و رقابت برای کسب برتری منطقه‌ای تشدید شده است. بنابراین گویا به دوره جدیدی از تاریخ نگاه می‌کنیم. دورانی که با فروپاشی شوروی سابق در 1990 آغاز شد و نظام تک قطبی نام گرفت به سرعت در حال پایان است. ابرقدرتی که جهان را عرصه تاخت و تاز خویش کرده بود اکنون مدتی است توانایی حرکت از وی سلب شده است. در عراق با مقاومت سیاسی روبرو شد. در افغانستان در جنگ چریکی افغانی شکست خورد. در ایران در مقابل یک قدرت اتمی ذلیل شد و اکنون در سوریه با تهدید متقابل به جنگ مهار شده است.

نظم قدیمی آمریکایی در سراسر جهان در حال فروپاشی و جایگزینی با نظمی جدید است. چرخ دنده‌های قدیمی نظام جهان آمریکایی یک‌یکی خرد می‌شوند و با سروصدای وحشتناکی از درون سیستم بیرون می‌ریزند. از جمله آنها رژیم نژادپرست اسراییل است. این روزها اسراییل زیر دست‌وپای طرف‌های درگیر در خاورمیانه در حال له شدن است. ایران برای ایجاد موازنه با آمریکا در قدرت نظامی هسته‌ای شد. آمریکا اکنون موازنه جدید اتمی را پذیرفته است و این اسراییل است که موضوعیت خود را به عنوان جلوه برتری نظامی غرب در منطقه از دست داده است. بیداری اسلامی نظام قدرت آمریکایی را در منطقه هدف گرفته است با این حال اولین هدف در دسترس آن اسراییل است. سوریه در حال دریافت حمایت تسلیحاتی از روسیه و ایران است تا بتواند مقابل اقدامات نظامی احتمالی غرب ایستادگی کند. با این حال پس از دستیابی دو طرف به موازنه جدید این اسراییل است که بازنده اصلی میدان است که اکنون دشمن اصلی خود را مسلح و قدرتمند می‌بیند. در چنین شرایطی انتظار می‌رود عمر فیزیکی نظام اسراییل در شمارش معکوس افتاده باشد اگر چه عمر حقیقی آن مدت‌هاست که به پایان رسیده.

در برهه زمانی فعلی سوال مهم این است که آیا غرب حقیقت را خواهد پذیرفت؟ یا این که بر مبنای فلسفه وحشیگری سابق خود برای تثبیت قدرت خود دوباره دست به اسلحه خواهد برد؟ متاسفانه تاریخ درس‌های خوشایندی در این زمینه برای ما ندارد. قدرت‌های نظامی فنی که در محدودیت‌های سیاسی اقتصادی گیر کرده بودند همواره راه برون‌رفت را در استفاده از قدرت نظامی پرهزینه و عاطل خود یافته‌اند ولو این کار به بهای جنونی بزرگ در سطح جهان بینجامد.درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ