تبلیغات
مهاجراً الی الله - سربازی در دوران جدید
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 خرداد 1391 توسط فرزان حدادی

            

دوره خدمت سربازی در زمان صلح یکی از مهمترین دغدغه‌های جوانان است که پسران به طور مستقیم و دختران به طور غیرمستقیم با آن درگیر هستند. برخی از افرادی که خدمت کرده‌اند اعتقاد دارند که دوران خدمت یکی از بهترین دورانهای زندگی و منشاء یادگیری و رشد فرد است. با این حال بسیاری نیز ازین که باید دو سال از جوانی خود را برای کاری که به نظرشان بی نتیجه است بگذرانند آزرده خاطر هستند.

حقیقت این است که خدمت سربازی از دورانی که رضاخان میرپنج آن را اجباری کرد و ارتش جدید ایران را شکل داد تغییر چندانی نکرده است و این در حالی است که دنیا تغییرات زیادی کرده است. در خدمت فعلی، جوان یاد می‌گیرد که چگونه در شرایط سخت زندگی کند، چگونه از سلاح استفاده کند و چگونه مسئولیت‌های متنوعی که برای اداره یک پادگان یا جبهه جنگ لازم است برعهده بگیرد.

در دوران خدمت یاد می‌گیریم که در یک محیط صحرایی و در شرایط بد آب و هوایی مدت طولانی به دور از خانواده و شهر خود زندگی کنیم. یاد می‌گیریم که دایم با پوتینی در پا و لباس خشن سربازی به تن، با کلاه به سر و دایماً با اسلحه به سر ببریم. از آنجا که مسئولیت محافظت از اسلحه بر عهده دارنده آن است، همه جا حتی در موقع خواب باید اسلحه در اختیار فرد باشد. حرکت جمعی، اطاعت از فرماندهی، حرکات سخت فیزیکی، محیط متغیر، نگهبانی، سر ساعت خوابیدن، صبح زود بیدار شدن، چادر زدن و .... اینها مهارتهایی است که یاد می‌گیریم.

این مهارتها انسان را به یاد جبهه‌های نبرد زمینی می‌اندازد. جنگ ایران و عراق نمونه بارز آن بود. اما نبرد زمینی تنها جبهه آینده نیست. تا حد زیادی سرنوشت نبردهای فردا در آسمان، دریا، زیردریا، فضا، و در افکار عمومی و رسانه‌ها تعیین می‌شود. مهم است که ارتش ما خود را برای این نبردها نیز آماده کند. ازین‌رو شاید مناسب باشد بخش بزرگی از خدمت سربازی به افزایش توانایی ارتش در فناوری‌های تعیین کننده معطوف گردد. ویژگی میدان‌های جدید نبرد این است که اهمیت فناوری در آنها بسیار بالاتر از عامل انسانی است. مدرنیزاسیون و نوسازی ارتش در همه کشورهای دنیا فرآیندی پرهزینه است که معمولاً بسیار به کندی و عقب‌تر از زمان صورت می‌گیرد. بخش مهمی از این هزینه‌ها صرف تحقیق و توسعه و به عبارتی نیروی انسانی متخصص می‌شود. در چنین شرایطی، ارتش می‌تواند با استفاده درست از خیل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که در اختیار دارد یک نهضت بزرگ تحقیق و توسعه در دوران خدمت ایجاد کند که به سرعت می‌تواند به افزایش کارایی فناوریهای نظامی و همچنین افزایش دانش و مهارت فنی جوانان برای ورود به بازار کار بینجامد. در چنین حالتی جوانان به سربازی به صورت یک دوره کارآموزی واقعی نگاه خواهند کرد که گذراندن موفق آن می‌تواند منجر به موفقیت شغلی آینده آنان گردد.

البته باید دانست که ایجاد تغییرات مفید در نظام‌های اجتماعی به طور معمول بسیار مشکل است. افراد وقتی با نوعی از انجام کارها عادت کردند دیگر به سختی می‌توانند حتی تصور تغییر آن را به ذهن راه بدهند چه برسد به عمل. برای تسهیل این تغییر توجه به الگوهای موفقی که این کار را انجام داده‌اند مفید است. کشور کره جنوبی یکی از کشورهایی است که در آنها سربازی اجباری است و در طی مدت سربازی جوانان به انجام پروژه‌های صنعتی- نظامی می‌پردازند. جالب  است بدانیم بسیاری از این جوانان پس از پایان خدمت سربازی با افتخار پروژه دوران سربازی خود را در رزومه کاری خود درج می‌کنند و می‌توان حدس زد که به آن افتخار می‌کنند.



درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ