تبلیغات
مهاجراً الی الله - روند نزولی
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 خرداد 1391 توسط فرزان حدادی

در یک دوره درازمدت که تقریباً از 60 سال قبل آغاز شده است، غرب به طور منظمی در حال عقب‌نشینی از موضع قدرت برتر جهانی است و این نقش به سرعت و در عرصه‌های مختلف در حال واگذاری به آسیاست. اگر برآمدن ژاپن را در دهه 60 و 70 میلادی قرن گذشته را در لفاظی‌ها به غربی شدن ژاپن تعبیر کردند، اکنون با آشکار شدن شکست غرب در تمام زمینه‌ها ادامه چنین تبلیغاتی میسر نیست. نسل ما شاهد اتفاقی است که یک بار در هر قرن رخ می‌دهد و آن هم چرخش قدرت جهانی است که اکنون از تمدن غربی که بی‌اغراق چند سده حاکم بر مقدرات دنیا بوده است به تمدن کهن آسیا منتقل می‌گردد.

چرخش رونق که روزگاری از دوران پرشکوه تمدن اسلامی آغاز شد و برای مدتی کوتاه به ایران منتقل شد، سپس روی به غرب اسلامی و آندلس نهاد و در مدت زمانی کوتاه به اروپای غربی منتقل شد. کشورهای کوچک اروپایی به نوبت اقتداری جهانی را تجربه کردند تا این که نوبت به امپراطوری جهانی انگلیس رسید که بیش از یک قرن دوام آورد. حرکت تمدن به غرب ادامه یافت و مقصد بعدی آمریکا بود. در داخل آمریکا سواحل شرقی در ابتدا دارای بیشترین رونق بود تا این که عصر سیلیکون فرا رسید و کالیفرنیا در منتهی الیه غربی آمریکا دره سیلیکون نام گرفت.

اما این پایان کار نبود. به فاصله چند سال کوتاه، گام بلند دیگری به غرب برداشته شد و ژاپن از پس شکست در جنگ جهانی دوم دوباره پر کشید. پس از ژاپن نیز نوبت به کره جنوبی و چین رسید. این روزها صحبت از توسعه سریع هند و ویتنام است و گفته می شود که اخیراً بهترین پارچه پنبه‌ای (لینن) دنیا در بنگلادش تولید می‌شود. البته این دیدگاه به معنای جبری دانستن روند توسعه نیست. بسیاری از کشورها از این قافله عقب ماندن و بعضی از دیگران جلوتر رفتند. با این حال روند حوادث نشاندهنده آن است که قاره آسیا در آینده نه چندان دور از برکات انتقال قدرت اقتصادی، سیاسی، و فرهنگی به طور کلی بهره‌مند خواهد شد و در این میان ایران نیز باید بکوشد بخشی از این موج جهانی باشد. درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ