تبلیغات
مهاجراً الی الله - انقلاب جهانی
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 فروردین 1391 توسط فرزان حدادی

 پیروزی انقلاب کمونیستی در روسیه بعد از جنگ جهانی اول، پیامد تزلزل ساختار حکومتی روسیه تزاری در اثر جنگ جهانی و نارضایتی گسترده از سیستم حاکمیتی جنگ‌طلب کشور بود. البته این شرایط تنها در روسیه موجود نبود و کم‌وبیش بسیاری از کشورهای پیرامونی روسیه نیز دیر یا زود توسط امواج انقلاب اجتماعی درهم‌کوبیده شدند. اگر چه بسیاری از شورش‌ها نیز در کشورهای دیگر شکست خود اما غرب به مرکزیت آمریکا و انگلیس خطر انقلاب تهیدستان را به خوبی درک کرد و به زودی وارد صحنه مبارزه همه‌جانبه با آن گردید. ایجاد کمربندی از دولت-ملتهای کوچک در اطراف اتحاد شوروی در کنار تحریم‌های سیاسی و اقتصادی بخشی از این راهکارها بود.

با این وجود، حکومت اتحاد شوروی که نمونه و سرمشق انقلاب جهانی قرار گرفته بود با ظهور هیتلر و تهاجم ناگهانی وی به خاک شوروی به ناچار در کنار متفقین سرمایه‌سالار وارد جنگ شد. در حقیقت پیروزی متفقین بر آلمان تنها با کمک بزرگ شوروی میسر شد و به همین دلیل نیز شوروی در مقام یکی از دو ابرقدرت بعد از جنگ قرار گرفت. پس از پایان جنگ عصر جدیدی فرارسید: عصر اتمی. موازنه وحشت جای جنگهای قبلی را گرفت چرا که با وجود سلاحهای هسته‌ای، درگیری مستقیم دوابرقدرت معنا و مفهوم خود را از دست داده بود. پس از یکی دو دهه درگیری محدود، نتیجه وضعیت جدید، تقسیم دنیا به دو حوزه نفوذ کمونیستی و سرمایه‌داری و به رسمیت شناختن طرف مقابل بود. اتحاد شوروی دیگر خواستار انقلاب جهانی نبود.

انقلاب اسلامی در ایران مدل جدیدی از نظام حکومتی و اجتماعی به جهان ارائه داد. گزاره محوری نظام اسلامی درهم‌تنیدگی سیاست و دین در عرصه عمومی جامعه بود. ترکیب قدرتمندی که نه تنها توانست نظام انقلابی تازه را با وجود مخالفت تمام دنیا سرپا نگه دارد بلکه سنگرهای کلیدی جهان را یکی پس از دیگری فتح کرده است. اکنون پس از فروپاشی شوروی و اکثر نظام‌های کمونیستی این ایران است که سرمشق انقلاب‌های جهانی قرار گرفته است. اگرچه در سال‌های اول انقلاب جنگ داخلی، تجزیه‌طلبی مورد حمایت خارجی، جنگ کلاسیک خارجی و تحریم‌های سیاسی و اقتصادی برعلیه ایران اعمال شد و ایران در جامعه بین‌المللی منزوی شد اما مردم محروم و ستمدیده هرگز ایران را فراموش نکردند. هر کس هر جا با مستکبرین مشکل داشت امیدش به ایران بود.

اکنون در یکی دو سال اخیر، در سال‌هایی که ثبات سرمایه‌داری به دلیل بحران اقتصاد جهانی و انتقال قدرت به آسیا متزلزل شده است ملت‌های تحت سلطه فرصت انقلاب را پیدا کرده‌اند. تغییرخواهی و میل به خروج از سلطه دیکتاتورهای ضدملی کبریتی بر انبار باروت مطالبات اجتماعی ملت‌های مسلمان در درجه اول بود. اما بیداری اسلامی به هیچ وجه به مرزهای اسلام محدود نشد. فکر انقلاب بلافاصله به اروپا رسید و اغتشاشات بزرگی ایجاد کرد. حتی پس از چند ماه به قلب آمریکا و وال‌استریت نیز رسید.

بنابراین آمریکا درست فهمیده بود. برای حفظ بقای هیات حاکمه آمریکا لازم بود که از سی سال قبل ملت ایران تحت انواع شدیدترین شکنجه‌های سیاسی، نظامی، و اقتصادی قرار بگیرد هر چند این راهکار هم درد آمریکا و غرب را دوا نکرد. انقلاب ایران آغازی بر افول سلطه غرب شده است و در زمانه‌ای که ظهور قدرت‌های اقتصادی در آسیا نویدبخش امکان رهایی از نظم غربی پانصد ساله را می‌دهد انقلاب ایران راه را به مردم محروم جهان سوم برای ایستادگی در مقابل آمریکا نشان داد. با این حال ادامه راه اهمیت زیادی دارد. دستیابی به فناوری هسته‌ای اگرچه حاشیه امنیت مهمی برای ایران ایجاد کرده است نباید باعث شود درد محرومینی که هر لحظه در معرض تجاوز غرب در سراسر عالم هستند را فراموش کنیم. مذاکره با آمریکا به مفهوم به توافق رسیدن با استکبار مهمترین آفت ادامه انقلاب اسلامی است.درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ