تبلیغات
مهاجراً الی الله - تغییر موازنه
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 دی 1390 توسط فرزان حدادی

در هفته های گذشته اتفاقات مهمی در حوزه نظامی میان ایران و آمریکا رخ داد که از دیدگاه اثرات بلندمدت آنها قابل توجه است. خروج ارتش آمریکا از عراق رویدادی بزرگ بود که تا پیش از این کمتر رخ داده بود. به طور معمول آمریکا هر کشوری را که تصرف می‌کرد در آنجا پایگاههای نظامی دایمی تاسیس میکرد و هرگز از آن کشور خارج نمی‌شد. طبیعی است که حضور نظامیان آمریکایی در یک کشور به معنای وابستگی دایمی آن کشور به سیاست‌های آمریکا بود. اما این بار فروپاشی اقتصادی بلوک غرب و در راس آن آمریکا به دلیل بدهی بزرگ مالی و ضعف اقتصادی شمارش معکوس فروپاشی امپراطوری غرب را آغاز کرده است.

آمریکا که زوال قدرت خود را با خروج از عراق مشاهده می‌کرد به این نتیجه رسید که باید گزینه‌های نهایی خود را در برابر ایران به کار ببرد پیش از آن که این گزینه‌ها به طور کامل از بین بروند. ازین رو طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا توسط ایران را کلید زد. همزمان آخرین تیر ترکش خود در آژانس انرژی اتمی که تاکنون مورد استفاده قرار نداده بود رو کرد و اسناد مطالعات ادعایی را که پیش از این از انتشار آن خودداری می‌نمود طی یک گزارش آژانس منتشر کرد. اگرچه افکار عمومی بین‌المللی به خوبی به احساس استیصال آمریکا آگاه بودند و با تحرکات این کشور مخالفت گسترده‌ای نشان دادند اما این اقدامات چه بسا امروز موجب پشیمانی دولتمردان آمریکا شده باشد. این اتهامات موجب شد ایران از لاک دفاعی بیرون بیاید و برای اولین بار پس از جنگ تحمیلی استراتژی جدیدی با عنوان تهدید در برابر تهدید در پیش بگیرد.

اولین جایی که استراتژی تهدید خود را نشان داد در هفته‌های گذشته بود. زمانی که کشورهای اروپایی زمزمه تحریم خرید نفت ایران را مطرح کردند. ایران در عوض تهدید کرد که اگر اوضاع به نحوی باشد که قادر به فروش نفت خود نباشد اجازه فروش نفت سایر کشورها از طریق تنگه هرمز را نیز نخواهد داد. برای روزهای پیاپی بحث در محافل بین‌المللی این بود که آیا ایران توانایی عملی کردن این تهدید را دارد یا نه. رزمایش اخیر نیروی دریایی جایی بود که در آن ایران عملاً برای چندین ساعت تنگه هرمز را تنها با ارسال هشدار بست بدون این که مشکلی پیش بیاید.

ناو هواپیمابر نیمیتس آمریکا البته ظاهراً از این دستور پیروی نکرد و از تنگه هرمز عبور کرد. ابتدا به نظر می‌رسید این اقدام به منظور شکستن تسلط ایران بر این تنگه باشد اما رویدادهای بعدی خلاف آن را نشان داد. پس از پایان رزمایش ایران به آمریکا اخطار داد دیگر در پی بازگشت ناو خود به خلیج فارس نباشد. اگر چه واکنش اولیه آمریکا به طرز جالبی نرم بود ولی در کمال ناباوری چند ساعت بعد پنتاگون بیانیه‌ای صادر کرد که به دنبال ایجاد تنش در تنگه هرمز نیست. این یک عقب نشینی آشکار دست کم در کوتاه مدت بود. واشنگتن که شاهد رفتار تهاجمی ایران با ناو خود در قالب پرواز هواپیمای شناسایی از چند صد متری ناو در حین عبور از تنگه بود تلویحا عقب نشینی کرد.

ایران گام دیگری به پیش گذاشت و خواستار خروج ناوگان دریایی آمریکا از خلیج فارس شد. آیا این موضوع امکانپذیر است؟ حقیقت این است که انتخاب بحرین به عنوان پایگاه ناوگان پنجم آمریکا یک انتخاب قدیمی و مربوط به زمان جنگ اول خلیج فارس است. پایگاه دریایی لازم بود از جبهه عراق نه چندان دور و نه چندان نزدیک باشد تا امنیت کافی داشته باشد. اما اکنون این پایگاه در کنار مرزهای طولانی آبی ایران بیشتر شبیه به یک گروگان قیمتی برای ایران است تا یک تهدید. حال که نیروهای آمریکایی از عراق عقب نشینی کرده اند و بزودی از افغانستان نیز عقب نشینی خواهند کرد تنها ماموریت این پایگاه مقابله با ایران خواهد بود. ناو هواپیمابر نباید به صحنه نبرد نزدیک باشد. بلکه به دلیل برد چند هزار کیلومتری هواپیماهایش باید دور از صحنه نبرد به پشتیبانی هوایی مشغول باشد. بنابراین خروج ناو هواپیمابر آمریکایی از صحنه زمانی که به دلیل اوج گیری تنشها به دلیل احتمال تحریم نفت ایران احتمال برخورد نظامی می‌رفت حرکتی عاقلانه بود. اگر زمانی درگیری دریایی بروز کند، ایران با بستن تنگه هرمز راه فرار ناوگان غربی از خلیج فارس را مسدود خواهد کرد و تا آخرین کشتی را غرق خواهد کرد. بنابراین قابل تصور است که با توجه به بحران داخلی بحرین، آمریکا پایگاه دریایی خود را به جایی مانند کرانه های جنوبی عمان یا حتی شمال اقیانوس هند منتقل کند. راه دیگر پیش روی آمریکا این است که با توجه به کاهش برنامه‌ریزی شده در تعداد ناوهای این کشور، تعدادی از آنها را به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بفروشد تا تحت پرچم این کشورها به مقابله با ایران بپردازند. این تقریباً همان کاری است که آمریکا با بسیاری از تجهیزات خود در عراق انجام داد. درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ