تبلیغات
مهاجراً الی الله - رسالت دانشگاه
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ جمعه 15 مهر 1390 توسط فرزان حدادی

سوال اساسی در محیط دانشگاهی این است که آیا علم همین است و جز این نیست که ما می‌آموزیم؟ در واقع باید گفت تنها کسی به حقیقت علم پی برده است که یگانه نبودن آن را دریافته باشد یعنی قادر باشد علم تازه‌ای بوجود آورد. فرآیند آموختن نیز چیزی جز این نیست. شما راه‌حل مسایل مختلفی را می‌بینید و تکرار و تقلید می‌کنید تا جایی که قادر باشید همان اصول را برای حل یک مساله جدید به کار ببرید. بنابراین اصلاً عجیب نیست که ما در تلاشی که برای فراگرفتن (یعنی تکرار و تقلید) علم کنونی می‌کنیم دایماً در فکر این باشیم که آیا کل این فرآیند را می‌توان به گونه‌ای متفاوت از ابتدا بازسازی کرد؟

اغلب ما باور نداریم که علم دیگری هم غیر از آنچه که هم‌اکنون در دسترس ماست امکانپذیر باشد. با این وجود، مشکل آزاردهنده‌ این است که در بسیاری از موارد به نظر می‌رسد علوم رسمی که در دانشگاه تدریس می‌شود کاملاً مفید فایده نیست. وقتی دبیرستان بودم با یکی از رفقای سابق که تازه به دانشگاه رفته بود صحبت می‌کردم. رشته‌اش کامپیوتر بود و می‌گفت چیزهایی که در دانشگاه به ما می‌آموزند بیشتر تئوری است و علوم عملی در واقع همان چیزهایی است که آموزشگاه‌های عمومی کامپیوتر به مردم و جویندگان کار می‌آموزند.

اصلاً این نکته جالبی است که نیاز به موشکافی دارد. یک سری آموزشگاههای خصوصی وجود دارد که به مردم آموزشهایی ارائه می‌دهند. مردم حاضرند برای این کلاسها پول بپردازند پس معلوم است که کاملاً برایشان مفید است. از طرفی کسی پشیزی ارزش برای مدارک این آموزشگاه‌ها قایل نیست. یک سری هم موسسات رسمی آموزش عالی وجود دارند که غالباً مجانی هستند ولی رقابت شدیدی برای ورود به آنها وجود دارد. اینها در حقیقت بیشتر شبیه به کلوپ برگزیدگان است تا هر چیز دیگر. مهم نیست چیزی که در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود مفید و کاربردی هست یا نه. مهم این است که اگر شما موفق بشوید وارد این باشگاه انحصاری بشوید در آینده می‌توانید مدرک باارزشی کسب کنید. متوجه هستید؟ این صرفاً یک نظام ارزشگذاری یا درجه‌بندی است نه یک نظام آموزشی صرف.

بنابراین اصلاً لازم نیست تعجب کنید وقتی می‌بینید که دانشگاه راهش را از مردم جدا کرده است. در زمانی که مردم باید ساده‌ترین کالاها را از خارج وارد کنند دانشمندان ما در دانشگاه‌ها با جدیدترین فناوری‌های بین‌المللی رقابت می‌کنند، مقالاتی با ریاضیات بسیار پیچیده در معتبرترین مجلات علمی جهانی به چاپ می‌رسانند و روز‌به‌روز هم در این راه پیشرفت می‌کنند. حتی نباید تعجب کرد وقتی ببینیم دانشگاه در جامعه ادعای نخبگی می‌کند و رای و نظر مردم عادی عامی را بی‌ارزش بشمارد. اینجاست که پیامبر (ص) فرمود که خدایا به تو پناه می‌برم از علمی که نافع نیست. چرا که نه؟ علم غیر نافع خرج ایجاد حیثیت مجازی برای صاحب آن می‌شود و استعدادهای جامعه را به انحراف می‌کشاند. درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ