تبلیغات
مهاجراً الی الله - جایگاه زن در جوامع غربی
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 خرداد 1390 توسط فرزان حدادی

نحوه رفتار غرب با زنان جامعه خود روندی عبرت آموز است که بررسی آن میتواند برای جامعه ما نیز که در معرض تاثیرات فرهنگی غرب است مفید باشد. اگر اتفاقاً گذرتان به جوامع غربی افتاده باشید تعجب خواهید کرد وقتی میبینید زنان در این کشورها به کارهایی پست اشتغال دارند. فروشندگی و رانندگی از جمله این کارهاست. اگرچه در یکی دو سال اخیر رانندگی زنان در اتوبوسهای شرکت واحد ایران نیز باب شده است اما به طور معمول ما هیچ گاه عادت نداریم یک خانم را در خدمات رسانی اینچنین به مردان ببینیم و برای ما تحمل چنین چیزی سنگین است. فروشندگی و سایر مشاغل خدماتی دشوار که دارای دستمزدهایی اندک هستند نیز از جمله مشاغلی است که خانمها در غرب به کرات اشغال میکنند.

اینجاست که وقتی یکی از مسئولین چند سال قبل در مصاحبه با یک شبکه غربی از مقام بالای زن در جامعه ایرانی صحبت کرد من آن را تصدیق کردم اگرچه عموماً غربیها از قبول این مساله سر باز میزنند. از دیدگاه غرب حجاب زن مسلمان نشانه شان اجتماعی پایین اوست در حالی که درست عکس این مطلب صادق است. اجازه دهید یک مثال بزنم. یک مدیر ارشد سیاسی را در نظر بگیرید، چنین شخصی معمولاً کت و شلوار میپوشد. این پوشش سنگین و بلند نشانه محترم بودن شخصیت وی است، نشانه جایگاه اجتماعی بالای اوست. یا یک روحانی لباسی اضافه به نام عبا و عمامه بر سر میکند، این لباس برای او شان و احترام اجتماعی ایجاد میکند و نشانه آرمان بلند و شخصیت معنوی اوست.

در جوامع انسانی همواره اینگونه بوده است که لباس کمتر نشانه موقعیت اجتماعی پایینتر بوده است. برای زنان نیز همین موضوع صادق است. زن باید خود را بپوشاند تا در جامعه شناخته شود و مورد آزار و اذیت افراد دون پایه قرار نگیرد. باید فاصله ها با او حفظ شود و احترامش پابرجا باقی بماند. این درست همان حکمت واجب شدن حجاب است چرا که خداوند در قرآن فرمود: یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک ونساء المؤمنین یدنین علیهنّ من جلابیبهن، ذلک ادنی ان یعرفن فلایؤذین وکان اللّه غفوراً رحیماً. یعنی ای پیامبر به زنانت و دخترانت و زنان مومنین بگو حجابهایشان را به خود نزدیک کنند تا شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند. روایات نیز نشان میدهد که هنگامی که آیات حجاب نازل شد زنان مدینه خوشحال شدند و از این موضوع احساس غرور کردند.

غرب زن را از احساس امنیت اجتماعی تهی کرده است و این تنها در مساله حجاب نیست. بلکه غرب با ایجاد هرج و مرج در روابط خانوادگی کانون خانواده را از میان برده است به نحوی که اکثریت قاطع زنان و مردان غربی تنها کسر کوچکی از سالهای عمر خود را در ازدواج می گذرانند و بیشتر سالها را در تنهایی سپری می کنند. این امر اگرچه برای جامعه بسیار زیانبار است و مردان را نیز تحت فشار قرار می دهد. اما برای زنان که تعلقات عاطفی قویتری به همسر و بخصوص فرزندان خود دارند به مراتب تلختر است. ازینرو زندگی زنان در غرب را باید یک تجربه تلخکامی دانست که با محرومیت از ازدواج و اجبار به کار شدید و طاقت فرسا در مشاغل سطح پایین، بویی از یک زندگی انسانی ایده آل نبرده است.درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ