تبلیغات
مهاجراً الی الله - تاکسی شنیده ها
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 توسط فرزان حدادی

عید امسال حتی قبل از این که سال جدید از سوی رهبر انقلاب با عنوان جهاد اقتصادی نامگذاری شود، شهرداری تهران بشدت مشغول فعالیت شده بود. از قبل شنیده بودم که شهرداری در اثر رکود بازار مسکن در شهر تهران که به معنای کاهش ساخت و ساز (احتمالاً غیر از مسکن مهر در حاشیه ها) و در نتیجه کاهش اخذ تراکم شده بود از نظر مالی بشدت در مضیقه است. به نحوی که بسیاری از پروژه های فعلی شهرداری به صورت پیشخور از بودجه سال آینده انجام میشود و پیمانکاران ماهها برای دریافت مطالبات خود از شهرداری می بایست منتظر بمانند. این دانسته ها را که در کنار حجم عظیم فعالیت شهری که یک شبه آغاز شده بود من را به این نتیجه میرساند که موضوع سیاسی است.

اگر قصد قالیباف از این مانور خدمترسانی درو آراء مردم تهران بوده باشد گویی که در این امر موفق نیز شده است. سوار تاکسی شده بودم که راننده باب صحبت را باز کرد. از همون اول گفت که من به قالیباف رای میدهم. چیزهایی که میگفت شنیدنی بود. میگفت قالیباف وقتی به نیروی انتظامی آمد تحول جدی ایجاد کرد. تا قبل ازو، نیروهای پلیس بعضاً اهل رشوه و زورگیری بودند. می آمدند سوار تاکسی میشدند کرایه نمی دادند. تازه اگر در مسیر به یک نفر همشهری همزبانشان هم برخورد می کردند می گفتند آقا از این همشهری ما هم کرایه نگیر. از تاکسیها حتی پول زور میگرفتند. اما زمانی که قالیباف آمد همه اینها را ریخت بیرون. آدمهای جدیدی استخدام کرد که پاک بودند و در آن فضای قبلی قرار نگرفته بودند بعضیها را هم هدایت کرد و آدم شدند. 110 را راه انداخت، در شهرداری 137 را راه انداخت که به زبان دوست و دشمن واقعاً کار میکند و نمایشی نیست.

اینها همه درست، ولی قالیباف یک مدیر موفق است چرا که جسارت آن را دارد که نوآوری کند و از نوآوریهایش هم جواب بگیرد. خبر دارم با رایانه ای کردن سیستم گردش کار داخل مناطق شهرداری جلو بسیاری از فسادها و زورگیریها و رشوه ها را گرفته است. اتوبوس بی آر تی وقتی راه افتاد به جرات بگوییم برای اولین بار همه پذیرفتند که مشکل ترافیک کلانشهرها قابل حل کردن است اگر همتی باشد. یک طرفه کردن خیابانهای سرگیجه آوری مثل ولی عصر یک سنت شکنی آشکار بود که جواب داد و امروز خیابان ولی عصر (عج) یکی از روانترین ترافیکها را دارد و رانندگی در آن بسیار لذتبخش است. دهه ها بود کسی پارک جدید به معنای واقعی کلمه نساخته بود. گاهی جاهایی درخت میکاشتند اما این بیشتر همان درختکاری بود تا پارکسازی، دهه ها بود کسی به فکر مدیریت مردمی برف آنچنان که قالیباف با ایجاد دپوهای نمک در سطح شهر انجام داد نیفتاده بود. البته هزینه مدیریت قالیباف نیز برای شهروندان تهرانی بالا بوده است و این را میتوان از تعداد صفرهای عوارض نوسازی و سایر قبضهای شهرداری که اخیرا باب شده است فهمید. با این حال دستاورد مدیریت شهری قالیباف این است که نشان داد بسیاری از مشکلاتی که زمانی غیر قابل حل شمرده میشدند با عزم و اراده جدی حل خواهند شد آن هم با استفاده از علم و فناوری روز بدون پشت پا زدن به دستاوردهای بشری. درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ