تبلیغات
مهاجراً الی الله - ناکامی
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 دی 1389 توسط فرزان حدادی
ماهی که گذشت را باید به حق دوره زمانی طرح هدفمندسازی یارانه ها نامید. اصلاح طلبان قدیم و سبزهای جدید منتظر بودند با اجرای این طرح با همکاری شاخه های خارجی خود در لندن و عراق و اسراییل به بازتولید شورش های اجتماعی رخ داده در سال 88 این بار به بهانه افزایش قیمت انرژی دست بزنند. با این حال شکستی سخت در انتظارشان بود. 
چرایی اجرای آرام طرح هدفمندسازی یارانه ها سوالی بود که در ماه گذشته افراد تلاش کردند پاسخی برای آن بیابند. آنچه مهم است پاسخ سبزها و سرپل های خارجی آنهاست. سران این جریان اگر ساکتند افکار و تحلیلهایشان از طریق این سرپل ها به مجامع خارجی منتقل میشود و گاه از زبان آنها بازگو میشود. هفته گذشته یک تحلیلگر ایرانی-آمریکایی مقیم آمریکا ادعا کرد اجرای هدفمندی یارانه ها به این دلیل بدون حاشیه بوده است که "مردم از شورش های سیاسی خسته شده اند". 
هیچ چیز غلطتر از این ایده نیست که سبزها را در جبهه مخالفت با هدفمندسازی یارانه ها ببینیم و تنها فکر کنیم به سبب خستگی، این جریان قادر به راه اندازی مجدد آشوب در جامعه نبوده است. حقیقت این است که با بیشتر سبزها وقتی صحبت میکنید آنها کاملاً با این طرح موافقند. در حقیقت نه تنها موافقند بلکه به شدت پشتیبان اجرای این طرح نیز هستند. سبزها که از طبقه مرفه جامعه برخاسته اند با تکیه بر موقعیت اقتصادی خود خواستار آن هستند که با برداشته شدن حمایتهای دولت از طبقات ضعیف جامعه بتوانند به طور کامل از امتیازات خود استفاده کنند. از این پس با افزایش قیمتها، هر کسی نمی تواند به راحتی در خیابان رانندگی کند آنهایی که پولدارند راحتتر میتوانند. همین مساله در سایر موارد هم مصداق دارد. 
نه این که سبزها تغییر ماهیت داده باشند. سبزها همان دین ستیزان پارسال هستند، منتهی دین ستیزی ایشان هم از تمایلشان برای عدم حاکمیت یک ایدئولوژی حمایتگر نشات گرفته است. دین مسئولیتهایی بر انسان بار میکند. مثل مسئولیت حمایت از ملت فلسطین و لبنان. سبزها همان مرفهینی هستند که احساس میکنند نه خودشان نیازی به حمایت دارند نه حاضرند از دیگران حمایت کنند، اینها دو روی یک سکه اند. تعهدات اجتماعی همان چیزی است که مرفهین بی درد نیازی به آن احساس نمی کنند. مساله اصلی مقابله با دین نیست. لاکن چون دین قویترین و نخستین نهادی است که در جامعه ای مانند ایران مسئولیتهای اجتماعی و فردی را از فرد مطالبه میکند مخالفت سبزها در درجه اول به دین بازمیگردد. 
قانون هدفمندسازی یارانه ها اگر هم مخالفی میداشت باید از میان تهی دستان می بود نه از میان سبزهای مرفه.  با این وجود قابل درک است که سران فتنه بخواهند خودشان را با این فکر سرگرم کنند که پتانسیل مخالفت در میان بدنه طرفدارانشان وجود داشت اما خستگی خیابان گردی های پارسال مانع از تحرک مجدد آنها شد.


درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ