تبلیغات
مهاجراً الی الله - تحقیقات
مهاجراً الی الله
من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه
نوشته شده در تاریخ جمعه 13 بهمن 1391 توسط فرزان حدادی

با افزایش فشارهای تحریمی بر ایران، اولین بخشهایی که نیاز به بازاندیشی پیدا کرده‌اند آنهایی هستند که مستلزم ارتباطات بیشتری با جهان خارج و بخصوص جهان غرب هستند. در جامعه دانشگاهی این موضوع به معنای بازنگری در تحقیقات بنیادی خواهد بود. سابقاً عادت بر این بود که اساتید و دانشجویان خود را غرق مفاهیمی انتزاعی می‌کردند که فاقد هرگونه کاربرد بومی بود و هدف آنها از این کار برای دانشجویان گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آن طرف آب و برای استادان ارتقاء شغلی بود.

اکنون وضعیت تحریم‌ها به اینجا رسیده که اولاً به دلیل افزایش قیمت ارز، اشتراک مجلات سوپر علمی خارجی اغلب قطع یا بسیار دشوار شده است. از سوی دیگر ارائه پذیرش جهت تحصیل در دانشگاه‌های غربی برای دانشجویان ایرانی رو به محدود شدن است. حلقه مفقوده در این میان استادان و نظام آموزشی هستند که اگر به طور قانونی مجبور به چاپ مقالات علمی نباشند خدمات تحریم به ایران تکمیل خواهد شد. در گذشته دیدن برخی دانشجویان و استادان باعث تعجب من میشد چرا که فعالیت‌های آنها بدون توجه به محیط زندگی و کشورشان متمرکز بر آداب  و الگوهای خارجی بود و اغلب سالی چند بار در کنفرانس‌های خارجی شرکت می‌کردند و خط و ربطشان از آنجا دیکته می‌شد. واقعا آیا بدون نفت به عنوان منبع ارزان دلار میشد چنین بریده از دنیای واقعی بیرون از دانشگاه زندگی کرد؟

در حال حاضر ما باید بیدار شده باشیم. چرا فکر میکنیم حتما دانشجوی ارشد بودن یعنی مقاله در مجلات خارجی چاپ کردن؟ دو گونه میتوان با این موضوع کنار آمد. اول این که به روش سابق خود ادامه دهیم و فقط مقالات را در مجلات داخلی چاپ کنیم. دوم این که اساسا تعریف پروژه های ارشد و دکترا را به جای انجام یک کار نظری جدید بر مبنای ساخت سیستم‌ها و پیشرفت صنعت کشور برنامه ریزی کنیم. لازم است به یاد بیاوریم که چاپ مقاله در مجلات بین المللی تقریبا 10-  15 سال است که باب شده است و پیش از آن دانشجویان بدون مقاله دفاع می کردند. ما باید جرات این را داشته باشیم که الگوهای جدید تاسیس کنیم و ریسک اشتباه کردن را نیز پذیرا باشیم. در این صورت دانشجویانی که از نظام جدید آموزش عالی فارغ التحصیل خواهد شد آینده کاری مناسبی در پیش رو خواهند داشت.درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
قالب وبلاگ